Цікаві факти про серце і кровоносну систему

Серцево-судинна система – одна з найскладніших і найцікавіших в організмі. Серце – незамінний насос, який перекачує близько п'яти літрів крові за п'ять хвилин. За годину це до 300 літрів і близько 4200 ударів. За рік обсягу перекачаною крові вистачило б на олімпійський басейн.

Які ще цікаві факти потрібно знати про серце і кровоносну систему?

  • Якщо все капіляри витягнути в одну суцільну нитку, її довжина буде близько 100 тисяч км.

  • Вага крові – близько 3-5 літрів. В середньому, це 1/13 ваги людини.

  • Одноразово по організму циркулює тільки половина крові. Друга половина – чекає свого часу в таких органах, як печінка, селезінка, шкіра. Вона викидається в судини, тільки коли виникає необхідність в поповненні запасу. Наприклад, в разі різкої крововтрати або при посиленій роботі м'язів. Коли стан стабілізується, ситуація повертається у норму.

  • В одному еритроциті міститься до 270 мільйонів молекул гемоглобіну. Його термін життя – кілька місяців. Термін життя лейкоцитів – до декількох днів. Щогодини у дорослої людини відмирає 1 мільярд еритроцитів, 2 мільярди тромбоцитів та до 5 мільярдів лейкоцитів. Нові клітини виробляються в кістковому мозку та селезінці.

  • У різних судинах – різний тиск: в капілярах – близько 20 мм ртутного стовпчика, в венах – до 100 мм, в артеріях – до 120 мм.

  • В стані спокою чверть загального обсягу крові припадає на м'язи, ще чверть – на нирки, 15% – на стінки судин кишечника, 10% – на печінку, 8% – на мозок, а решта – на легені та інші органи.

  • Приблизний розмір серця людини – з її кулак. Середня вага – 220-260 грамів.

  • Існує безліч теорій про вплив групи крові на характер, про схильність тієї чи іншої категорії до певних захворювань, про планування дієти з урахуванням групи крові.

Вплив води на серце і судини

Один з найважливіших факторів нормалізації кровопостачання та роботи серцево-судинної системи – відновлення водного балансу. Згідно з дослідженнями американських вчених, у людей, які випивають від 5 склянок чистої води в день, на 46% нижчий шанс розвитку серцево-судинних захворювань та інфарктів, порівняно з тими, хто нехтує водою.

Враховуйте, що чай, сік і кава не вважаються повноцінною альтернативою. Вони складніші за складом та інакше сприймаються організмом. Хоча зелений чай теж корисний для серця, але з інших причин.

За тим же дослідженням, для серця і судин корисніша жорстка вода. Вона насичена магнієвими і кальцієвими солями, які покращують еластичність стінок судин. На основі цих речовин розробляються навіть спеціальні лікувальні дієти. А ось надлишок м'якою натрієвої води призводить до підвищення тиску і збільшує навантаження на серце.

Щодня краще пити звичайну столову воду. Спеціалізована мінеральна приймається виключно курсами. При розрахунку споживання враховується:

  • Стан організму;

  • Сезонність;

  • Спадковість;

  • Спосіб життя;

  • Специфіка професійної діяльності.

Іноді при вживанні води відчуваються серцеві болі, проявляються набряки і задишка. Це безпомилковий сигнал тривоги. У такому випадку потрібно знизити споживання води і звернутися до лікаря. При наявності серцевої недостатності середній обсяг рідини потрібно тримати в діапазоні до 1,25 літрів. При підвищеному артеріальному тиску норма може зростати вдвічі. Але більш точні рекомендації може дати лише фахівець.

Для лікування і оздоровлення корисно періодично пропивати курсом мінеральну воду. Для цього приїжджайте на джерела в Трускавець, в наш санаторій Віктор! Ми пропонуємо повний комплекс послуг і організуємо все на вищому рівні!